Energetska obnova zgrade i školske sportske dvorane Osnovne škole Donja Dubrava

Naziv projekta:

Energetska obnova zgrade i školske sportske dvorane Osnovne škole Donja Dubrava na adresi Krbulja 21, Donja Dubrava (KK.04.2.1.4.0053)

Kratki opis projekta:

Projekt je usmjeren je na energetsku obnovu zgrade i školske sportske dvorane Osnovne škole Donja Dubrava kojom će se postići energetske uštede, tj. smanjiti će se potrošnja energije u objektu.

Projekt energetske obnove financiran je putem javnog poziva 4c1.4 gdje ukupna vrijednost projekta sukladno Ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava iznosi 6.804.547,09 kn, što osim radova na energetskoj obnovi uključuje i izradu glavnog projekta energetske obnove, stručni nadzor građenja, izradu energetskog certifikata nakon obnove, troškove promidžbe i vidljivosti te usluge vođenja projekta.

Ciljnu skupinu projekta čine zaposlenici i učenici Osnovne škole Donja Dubrava te predstavnici drugih odgojno-obrazovnih ustanova.

Ciljevi i očekivani rezultati projekta:

Svrha ovog projekta je rješavanje problema velike potrošnje energije energetskom obnovom zgrade i školske sportske dvorane Osnovne škole Donja Dubrava.

Sukladno glavnom projektu realizirane su sljedeće mjere:

GRAĐEVINSKI RADOVI

U svrhu poboljšanja energetske učinkovitosti izvršeni su sljedeći radovi na rekonstrukciji vanjske ovojnice:

1. rekonstrukcija vanjskih zidova pročelja (toplinska izolacija – mineralna vuna 12 cm (škola) – 14 cm (dvorana))

2. rekonstrukcija krova iznad grijanog prostora (toplinska izolacija – 10 cm mineralne vune) uz izvedbu pokrovnog panela sa toplinskom izolacijom (4 cm poliuretan)

3. rekonstrukcija stropova prema vanjskom i negrijanom prostoru (toplinska izolacija – 14 cm mineralne vune)

4. demontaža postojeće vanjske stolarije i montaža (ugradnja) nove vanjske stolarije

HORIZONTALNE MJERE

Sam objekt nakon rekonstrukcije prilagođen je ulasku osobama sa invaliditetom i smanjenom pokretljivošću putem pristupnih vanjskih rampi.

STROJARSKI RADOVI

Ugradio se plinski kondenzacijski kotao dovoljne snage za pokrivanje cjelokupnog toplinskog konzuma. Umjesto 2 plinska toplovodna kotla, snage 240 kW svaki, tip EKO CUP S3, proizvođač „Centrometal“, ugradila su se 2 nova plinska kondenzacijska kotla ukupne snage 250 kW.

Također, zamijenila se i sva ostala oprema: Ugradile su se visoko učinkovite cirkulacijske crpke, ventili za hidrauličko balansiranje krugova grijanja, kalorimetri za praćenje potrošnje ogrjevnog medija, ugradio se sustav automatske regulacije vođene vanjskim uvjetima.

Na radijatore su se ugradili tlačno neovisni termostatski radijatorski ventili s predregulacijom. Ugradila se EKO napa kao i novi odsisni ventilator i dovodna sekcija sa toplovodnim grijačem ulaznog zraka.

ELEKTROINSTALACIJE I RASVJETA

Ovim projektom zamijenila se kompletna opća rasvjeta na objektu. Obzirom da je većina postojeće rasvjete na objektu bila u lošem stanju, izvela se kompletna zamjena novim LED svjetiljkama.

Izvelo se automatsko prikupljanje podataka s mjernih uređaja potrošnje električne energije, toplinske energije, plina i vode te automatski prijenos podataka u središnji ISGE sustav.

Radovima iz glavnog projekta godišnja potrebna toplinska energija za grijanje zgrade za stvarne klimatske podatke u odnosu na postojeće stanje smanjuje se za 183.990,92 kWh/a, odnosno za 54,88 %. Sadašnja godišnja potrebna toplinska energija za grijanje zgrade iznosi QHnd = 335.247,44 kWh/a, a nakon izvedenih radova smanjuje se na QHnd = 151.256,52 kWh/a.

Prema proračunu godišnje potrebne toplinske energije nakon provedbe energetske obnove zgrada škole ima značajno manju potrošnju referentne toplinske energije u iznosu od QHnd=91.161,66 kWh/a. Zgrada školske dvorane također nakon energetske obnove ostvaruje značajno manju potrošnju referentne toplinske energije u iznosu od QHnd=41.329,27 kWh/a.

Ukupna vrijednost projekta i iznos sufinanciranja EU:

Ukupna vrijednost projekta energetske obnove zgrade škole i školske dvorane Osnovne škole Donja Dubrava iznosi 6.804.547,09 kn, dok je iznos prihvatljivih troškova projekta energetske obnove 6.561.204,59 kn.

Iz EU fondova (Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020., Prioritetna os 4 Promicanje energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije) prijavitelju su dodijeljena bespovratna sredstva u iznosu od 3.988.447,74 kn što predstavlja 60,79 % ukupno prihvatljivih troškova projekta.

Razdoblje provedbe Projekta

Razdoblje provedbe Projekta je 24 mjeseca od dana potpisa Ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, tj. 19.11.2018. godine do 19.11.2020. godine.

Kontakt osobe za više informacija o projektu:

Ravnateljica: Mirjana Ribić

Broj telefona: +385 40688492

E-pošta: ured@os-donja-dubrava.skole.hr

www.strukturnifondovi.hr

Operativni program konkurentnost i kohezija 2014.-2020.: https://strukturnifondovi.hr/eu-fondovi/esi-fondovi-2014-2020/op-konkurentnost-i-kohezija/

Poveznice:

www.strukturnifondovi.hr