Dan otvorenih vrata povodom Dana škole u PŠ Donji Vidovec

Autor: Damir Dolenec, Suzana Karloci Kvakan, 21. 5. 2018.

Ove školske godine Dan škole proslavili smo na malo drugačiji način nego proteklih godina. Taj smo dan proglasili Danom otvorenih vratiju i iskoristili priliku za prezentaciju školskog projekta „ Stari obrti, zanati i kućna radinost“ kojim smo u školske klupe unijeli dašak prošlosti. U naš su se projekt nesebično uključile bake Nada Lukša i Marija Kuzmić te mama Nikolina Cenko.
Nakon uvodnog djela u kojem je sve okupljene pozdravila voditeljica škole učiteljica Rajka Kalšan, uslijedio je kratak program koji se sastojao od dramskog prikaza naziva  „ Sosedi“  kojim je na duhovit način vidovskim govorom prikazan razvoj Donjeg Vidovca kroz povijest te zanimljivosti i specifičnosti tog mjesta te pjesme „Raca plava po Dravi“ koju je otpjevala učenica Klara Ostrugnjaj uz instrumentalnu pratnju na gitari. Nakon programa učenici su imali priliku sudjelovati na radionicama vezanima uz stare zanate.

Gospođa Lukša ugostila je prisutne  u svojoj radionici gdje su se okupljeni upoznali s načinima izrade licitarskih proizvoda.  Gospođa Kuzmić je u razredu prezentirala načine izrade cekera  od komušine. Obje su radionice bile interaktivnog karaktera pa su se učenici sami mogli okušati u izradi spomenutih proizvoda. Gospođa Cenko organizirala je izložbu starinskih lutaka pa su se svi zainteresirani  mogli preko lutaka upoznati  s narodnim  nošnjama vidovskoga kraja, odorama vidovskih vatrogasaca te alatom i opremom dravskih zlatara, licitara, košarača  i pletača komušine.
Završni dio ovoga dana posvećenog prošlosti bio je rezerviran za sportske igre, a za najviše strasti i navijanja  zaslužna je štafetna igra prenošenja korpi s kocenjem.