4. milenijsko natjecanje iz kreativne industrije

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 2. 12. 2022.

Učenice naše škole Morena Habjan, Magdalena Horvat i Marija Šestak predstavljale su našu školu kao natjecateljski tim Legendarne zmajice na 4. milenijskom natjecanju iz kreativne industrije koje organizira Ekonomski fakultet u Osijeku i Institut Andizet. Natjecanje je međunarodnog karaktera i usmjereno je popularizaciji znanosti. Cilj ovog natjecanja je potaknuti razvoj kreativnosti, kritičkog promišljanja, digitalnih vještina, čitalačke pismenosti i inovativnosti kod djece i mladih pri izradi kreativnih rješenja povezanih sa sektorima kreativne industrije. Pod vodstvom školske knjižničarke Suzane Karloci Kvakan povjerenstvu su predstavile idejno rješenje iz područja mitologije. Odlučile su se predstaviti legendu o pozoju odnosno zmaju i izradile su kartu zmajeva Međimurja na kojoj su prikazale pet najraširenijih legendi o zmajevima međimurskoga kraja. Imena naselja predstavljaju oslikane zmajeve oči, a u tumaču karte pomoću barkodova može se iščitati legenda o svakom pojedinom zmaju. Oslikavanjem dravskog kamenja izradile su i motiv zmajeva oka kao suvenir.

Svojim maštovitim rješenjem o naslijeđenoj tradiciji, ponudile su rješenje kroz više sektora kreativne industrije i dale odgovor na pitanje kako širiti mitologiju u novom mileniju.