European Christmas Tree Decoration Exchange

Autor: Koraljka Jakupak-Popović, Suzana Karloci Kvakan, 29. 11. 2022.

Kakvi su božićni običaji u Francuskoj, Grčkoj, Španjolskoj, što za božićni ručak jedu djeca u Velikoj Britaniji i Litvi, kakve ukrase za božićno drvce izrađuju u Njemačkoj, Poljskoj i Rumunjskoj, sve to doznali su ovih dana učenici 4. a razreda u sklopu projekta „European Christmas Tree Decoration Exchange“ (Europska razmjena božićnih ukrasa). Radi se o projektu koji se provodi na razini Europske unije, a ove godine tim su povodom u našu školu stigli božićni ukrasi i čestitke iz 23 europske škole. U sklopu projekta učenici su izrađivali tradicionalne hrvatske božićne ukrase koje su slali vršnjacima u druge europske zemlje. Uz ukrase učenici su poslali i brošuru u kojoj su opisali božićnu tradiciju svog kraja.

Učenici su s veseljem prihvatili ovaj projekt i s još većim veseljem iščekivali ukrase iz drugih zemalja. Kroz učenje o slavljenju Božića u drugim zemljama iz 4.a razreda poručuju: Feliz Navidad, Frohe Weinachten, Merry Christmas, Boun Natale…