ISLM Međunarodni projekt razmjene straničnika

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 2. 11. 2022.

Učenici naše škole i ove su se godine pod vodstvom školske knjižničarke uključili u obilježavanje Međunarodnog mjeseca hrvatskih knjižnica (ISLM), godišnju proslavu knjige i čitanja u školskim knjižnicama diljem svijeta. Cilj je ovog projekta povezivanje učenika i škola iz cijelog svijeta kroz izradu strančnika (bookmarkera, označivača stranica). Učenici ručno izrađuju i oslikavaju straničnike koji odražavaju temu Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica, a ujedno i promoviraju svoju zemlju knjižnice, knjige i čitanje.

Znamo da postoje mnoge zemlje u svijetu koje se suočavaju s teškim situacijama. Jedna stvar oko koje se svi možemo složiti je potreba za mirom i zajedništvom diljem svijeta.
Ovogodišnja tema je Čitanjem za mir i zajedništvo u svijetu te smo promišljali i slavili vezu između knjiga, čitanja, školskih knjižnica i razmišljali kako zajedno možemo promicati mir i sklad.

Razmišljali smo o tome kako nam čitanje može pomoći da razumijemo i podržavamo jedni druge jer samo istinsko doživljavanje putovanja drugih kroz pripovijedanje vodi nas na vlastito putovanje prema većem razumijevanju i suosjećanju.
U projektu su sudjelovali učenici 1.a, 1.b, 2.a i 6.a razreda, a svoje su straničnike slali na adrese portugalskih škola i na adresu jedne škole iz Rusije. Nestrpljivo očekujemo i njihove uratke uz vjeru da ćemo čitanjem doprinijeti širenju mira i zajedništva u svijetu.