Nacionalni kviz za poticanje čitanja

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 21. 10. 2022.

Polaznici izvannastavne aktivnosti Čitanjem do zvijezda koju vodi školska knjižničarka Suzana Karloci Kvakan i Literarne grupe koju vodi učiteljica hrvatskoga jezika Renata Dolenec i ove su se školske godine u sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige uključili u Nacionalni kviz za poticanje čitanja. Tema ovogodišnjeg kviza je Nije lako kad si mlad, a učenici su sudjelovanjem u kvizu upoznali tri nova naslova: Pošta za Li, književnice Elizabete Končić Trlek, Krive su Seka i Seka, autora Zorana Pongrašića i Oblak čvoraka, književnice Ivane Šojat.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja osim čitalačke pismenosti razvija informacijsku i medijsku pismenost jer tijekom rješavanja kviza učenici trebaju istražiti i proučiti ponuđene izvore informacija koji su dio pitanja u kvizu. Svi točno riješeni upitnici kviza ulaze u izvlačenje finalista i jedan će učenik/učenica iz naše škole sudjelovati na završnoj svečanosti kviza u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, 15. studenoga 2022. godine povodom službenog završetka obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige. Vjerujemo da će se učenici i nadalje u svom školovanju voditi motom: Misli na sebe – čitaj! jer doista je ogromna količina znanja koje im knjige još mogu ponuditi.