Obilježili smo Dan hrvatskog kazališta

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 3. 12. 2021.

Dan hrvatskog kazališta obilježava se 24. studenoga kao spomen na dan od kada se na sceni Hrvatskog narodnog kazališta na Markovu trgu u Zagrebu, počelo glumiti samo na hrvatskom jeziku.
U našoj smo školi s najmlađim učenicima priču o kazalištu ispričali pomoću slikovnice Dome slatki dome, Svjetlana Junakovića koju smo potom i samostalno uprizorili, ali na malo drugačiji način – u kazalištu sjena. Iskoristili smo grafoskop i ploču kao pozornicu, izradili lutke od papira, pretvorili se u glumce i znatiželjnu publiku te uživali u zanimljivoj igri riječi i svjetala.

Igra sjenama omogućuje djeci da njihova mašta poleti, a ujedno uključuje umjetnost, znanost i interakciju. Kazalištem sjena djecu potičemo na aktivno sudjelovanje u radu, stjecanje novih znanja i iskustava te poticanje komunikacije. I na ovaj smo način poticali čitanje kroz igru i izmamili osmijeh na dječja lica u školskoj knjižnici!