Poptisan ugovor o potpori rada školske filmske družine

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 9. 5. 2024.

U ponedjeljak, 6. svibnja u dvorani Matice Hrvatske u Zagrebu održano je svečano potpisivanje ugovora između Hrvatskog filmskog saveza i osnovnih te srednjih škola koje su dobile sredstva za sufinanciranje posebnog programa za podupiranje rada i poticanja proizvodnje audiovizualnih djela školskih filmskih družina koji već treću godinu zaredom financira Hrvatski audiovizualni centar.
Pod pojmom školske filmske družine obuhvaćene su filmske grupe koje djeluju kao izvannastavna aktivnost pri osnovnim i srednjim školama u Republici Hrvatskoj. S obzirom da navedene družine nemaju status pravnih osoba, a škole koji su nositelji istih nisu registrirane za obavljanje audiovizualne djelatnosti, njima je onemogućena prijava na redovne natječaje Hrvatskog audiovizualnog centra. Javni poziv stoga je raspisan s ciljem izravne potpore školskim filmskim družinama u financiranju njihovih aktivnosti kroz proizvodnju audiovizualnih djela.

Ugovor je potpisala ravnateljica škole s tajnicom Hrvatskog filmskog saveza, Tatjanom Aćimović, a uz prisustvo Chrisa Marcicha, ravnatelja Hrvatskog audiovizualnog centra te članica stručnog povjerenstva Ingrid Padjen Đurić, više savjetnice za filmsku pismenost pri HAVC-u, Ivane Ivančić Medved, više savjetnice za natjecanja i smotre pri AZOO i Sanje Zanki Pejić, voditeljice revijskih i obrazovnih programa Hrvatskog filmskog saveza.
"Ovo je jedan od najvrednijih projekata koji spaja odgojno-obrazovne i kulturne ustanove i institucije. Hvala HAVC-u zbog višegodišnje potpore, nadamo se da će se nastaviti i sljedećih godina i da ćemo je obogatiti što boljom i kvalitetnijom suradnjom. Hvala i svima koji potiču filmsku pismenost i brinu o iznimno kvalitetnom provedenom vremenu djece i mladih - filmska umjetnost je ušla u škole, gdje joj je uistinu i mjesto," naglasila je Aćimović.
Zadovoljni smo što su institucije prepoznale naš rad u području filmskog stvaralaštva, a potpora ovakve vrste ojačat će rad naše filmske grupe kupovinom nove opreme.