Održana radionica izrade črne pisanice

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 5. 3. 2024.

U ponedjeljak, 4. ožujka 2024. godine u našoj je školi s početkom u 16 sati održana radionica izrade črne pisanice. Radionicu je vodila gospođa Biserka Vučenik, jedna od nositeljica priznanja črne pisanice na Listi nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske, naša Dobravčica.
Uz njezino stručno vođenje, djelatnice naše škole otkrile su tajne i tradicionalne tehnike izrade ovog posebnog oblika ukrašavanja pisanica, ornamentiku ukrašavanja te izradile vlastite črne pisanice, upoznale se s bogatom kulturnom baštinom ovog tradicionalnog umijeća i uživale u kreativnom procesu stvaranja.

Umijeće izrade črnih pisanica i običaj sestrenja i bratimljenja u Donjoj Dubravi uvršteni su na Listu nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske u 2023. godini i cilj nam je da zajedničkim aktivnostima doprinesemo očuvanju istih.
Ovom prilikom najavljujemo i radionicu za učenike od 5. do 8. razreda koju će gospođa Biserka održati u ponedjeljak, 25. ožujka 2024. godine u našoj školi.