Jubilarni 15. Naš mali kaj

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 16. 11. 2018.

Osnovna škola Mursko Središće ove je godine 15. godinu za redom bila domaćin već tradicionalne smotre kajkavskog jezičnog izričaja. Učenice naše škole uključile su se i u literarni, fotografski i glazbeni natječaj te jezični kviz „Smo kaj pozabili?“. Cilj ovog projekta je očuvanje kajkavštine i kulturne baštine našega kraja.
U Gradskoj knjižnici Mursko Središće bila je postavljena fotografska izložba na temu „Kniga živij“. Autori fotografija imali su priliku prošetati izložbom zajedno s Davorom Žerjavom, predsjednikom Prosudbene komisije i porazgovarati o svakoj fotografiji. Izložba će još neko vrijeme biti dostupna javnosti pa ako prolazite Murskim Središćem, navratite i pogledajte.
U Sportskoj dvorani  osnovne škole odvijao se jezični kviz „Smo kaj pozobili?“ . Našu je školu predstavljala ekipa „Ljicitarsko srce“ u kojoj su se natjecale Lea Lukša, Mia Čmrlec i Melisa Matulin. Naše su učenice pokazale zavidno znanje u poznavanju jezične kulturne baštine i jako se dobro snašle u tumačenju riječi i s područja gornjeg Međimurja te osvojile visoko treće mjesto.
Na kraju manifestacije u Centru za kulturu „Rudar“ održala se glazbeno-literarna večer na kojoj  je sudjelovalo 16 škola. Svoje su literarne radove predstavili „mali pesniki“, među kojima je bila Sara Lukša učenica 7. razreda koja je recitirala pjesmu „Moje srce ljicitarsko“,  a glazbene ljepote svoga kraja pjesmom je prezentiralo šest učenika. Mia Čmrlec predstavila je našu školu pjesmom „Ki su dečki kaj valjali“. Učenici se svake godine rado uključuju u ovu manifestaciju jer znaju da je materinski jezik potrebno čuvati za nadolazeće generacije.