Terenska nastava u Vukovaru

Autor: Anđelko Lisjak, Ivana Friščić-Dornik Dornik, Suzana Karloci Kvakan, 20. 2. 2018.

Učenici osmih razreda naše škole, u pratnji razrednika Anđelka Lisjaka i Ivane Friščić Dornik, bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi u Vukovaru. Nastava je organizirana u sklopu projekta „Posjet osmih razreda Vukovaru“ koju organizira Javna ustanova „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.
Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Tijekom dvodnevnog posjeta Vukovaru učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. Nakon uspostavljanja teorijskog okvira, učenici posjećuju memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara na kojima se kroz predavanja vodiča uvode u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine. Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici uče i o povijesnoj i kulturnoj baštini grada Vukovara kroz posjet Gradskom muzeju Vukovar i Muzeju vučedolske kulture.

Dvodnevni posjet Vukovaru završava Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruku mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike. Našu su školu na kvizu znanja predstavljali učenici Karla Čmrlec i Domagoj Haramija, koji su vrlo uspješno prezentirali svoje znanje o gradu Vukovaru, ostvarivši drugo mjesto.
Porazgovarali smo s učenicima o njihovim dojmovima:
„Posjet Vukovaru za mene je bio vrlo emotivan.  Približio mi je Domovinski rat i pomogao mi da shvatim što se 1991. godine događalo.“
„Sada u potpunosti razumijem zašto se Vukovar naziva „grad heroj“.
„Vukovar je u meni  izazvao tugu zbog svih izgubljenih, nedužnih ljudskih života, ali i divljenje prema svima koji su ostali braniti svoj grad. Zato sam im zahvalan.“
„Ponosan sam na Vukovar, njegove stanovnike i branitelje!“