8. rujna - Međunarodni dan pismenosti

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 8. 9. 2017.

Međunarodni dan pismenosti obilježava se 8. rujna svake godine, a utemeljio ga je UNESCO davne 1967. s ciljem promoviranja važnosti učenja i pismenosti, ali i osvješćivanja javnosti o problemu nepismenosti koji još uvijek pogađa veliki dio svjetskog stanovništva. Pismenost je jedno od temeljnih ljudskih prava. Obuhvaćeno je pravom na obrazovanje i predstavlja temelj za stjecanje znanja, osoban razvoj pojedinca i napredak društva u kojemu živimo. Pismenost je apsolutno nužan preduvjet društvenoga i osobnoga razvoja te se potencijal pismenosti za preoblikovanje života ljudi ne može precijeniti. U Hrvatskoj je prema popisu stanovništva iz 2011. godine 30 400 nepismenih osoba.
Strašna je pomisao, primjerice, ne biti u stanju razumjeti upute navedene uz lijek!
Jeste li znali da:
1 od 5 adolescenata i 1 od 5 odraslih u Europi ne razumije upute uz lijek?
11 osoba u svakoj ulici u Europi ne zna dobro čitati ili pisati?
4 djece u svakome školskom razredu u Europi ima teškoća s vještinama čitanja i pisanja?
Znate li da ste veliki sretnici jer znate čitati i pisati!