Posjet osmih razreda Vukovaru

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 3. 7. 2017.

Učenici osmih razreda naše škole proteklog su tjedna na dva dana posjetili grad Vukovar u sklopu projekta koji provodi  Javna ustanova  „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Tijekom dvodnevnog posjeta Vukovaru učenici su učili o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. Posjetili su  memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara na kojima su kroz predavanja vodiča uvedeni u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine. Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici su učili i o povijesnoj i kulturnoj baštini grada Vukovara kroz posjet Gradskom muzeju Vukovar i Muzeju vučedolske kulture. Više pročitajte pod opširnije.

Dvodnevni posjet Vukovaru završio je Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruku mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike. Na završnom kvizu znanja o ratu u Vukovaru i geografskim podacima naši su učenici osvojili drugo mjesto i pokazali zavidnu razinu znanja o tom razdoblju hrvatske povijesti. Posjet Vukovaru učenici su doživjeli i kao način socijalizacije u novom okruženju, priliku za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini. Kažu da su naučili dosta o ratu i napadu na grad Vukovar, a događaji o kojima su slušali i slike koje su gledali, poprilično su ih potresli i dale im razmišljati kako je tek bilo ljudima koji su to i proživljavali. Najviše su ih potresle priče i slike iz bolnice i s Ovčare što im je bilo najtužnije i najstrašnije. Bolnicu su doživjeli kao najranjivije mjesto i vjeruju da su ljudima iz tog kraja i dan danas pred očima te užasne slike. Opisali su to kao onaj osjećaj kao kad stalno imaš knedlu u grlu od straha što će biti dalje. Mnogi su rekli da su po povratku kućama dodatno istraživali o ratnim događanjima u Vukovaru jer su željeli proširiti svoje znanje.