Naša podrška Kampanji „I ja želim čitati“

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 9. 6. 2017.

U ovoj školskoj godini naša se škola aktivno uključila u Nacionalnu kampanju za osobe s teškoćama čitanja i disleksijom pod nazivom "I ja želim čitati!" u organizaciji Hrvatskog  knjižničarskog društva, Knjižnica Grada Zagreba i Nacionalne i sveučilišne knjižnice iz Zagreba. Kampanja traje godinu dana, a cilj joj je informiranost i edukacija javnosti o problemu čitanja i pisanja kod osoba s teškoćama čitanja i disleksijom te poboljšanje kvalitete života ove skupine učenika. Smatra se da takve teškoće ima 5 do 10 % populacije u Hrvatskoj.
U sklopu navedene Kampanje početkom travnja organizirano je predavanje za roditelje i učitelje na temu Kako pomoći učenicima s poteškoćama u čitanju i pisanju u suradnji s logopedinjom Majom Kelić iz SUVAG-a, Poliklinike za rehabilitaciju slušanja i govora iz Zagreba. Ostale aktivnosti pogledajte pod opširnije.

Učenici su sa školskom  knjižničarkom izradili edukativni pano izložen u hodniku škole koji daje uvid u osnovne informacije o disleksiji, primjere radova djece koja imaju disleksiju,  primjere tekstova pisanih fontom Dyslexie kao i slike poznatih osoba iz Hrvatske i svijeta s poteškoćama u čitanju.

Daljnju podršku kampanji osmislili smo kroz radionice čitanja učenicima od 1. do 3. razreda  u Matičnoj školi Donja Dubrava i u Područnoj školi u Donjem Vidovcu. U razdoblju od travnja do lipnja učenici sedmih razreda čitali su im bajke braće Grimm, Hrvatske narodne bajke, odglumili igrokaz Grigora Viteza Plava boja snijega. Osim čitanja u svakom su razredu osmišljene i radionice-igraonice vezane uz pročitana djela na kojima se bojalo, glumilo, crtalo i dramatiziralo.
Vjerujemo da smo barem malo podigli svijest o poteškoćama s kojima se svakodnevno susreću osobe s disleksijom i utjecali na jačanje ljubavi prema knjigama i čitanju.