Sometimes, a hug is all what we need… 21. siječnja 2020.

Autor: Suzana Karloci Kvakan, Dijana Bačani, 22. 1. 2020.

Tradicija kaže da svaki put kada nekog iskreno zagrlimo, dobijemo još jedan dan života te da zagrljaj neke osobe znači da nas ona ne ugrožava, da se ne bojimo biti u njezinoj blizini, da se možemo opustiti, da pruža osjećaj kao da smo kod kuće, da smo zaštićeni i da nas razumiju. U današnje doba socijalne nepovezanosti velikom broju nas nedostaje onaj jednostavan ljudski dodir s drugom osobom, upravo zbog toga učenici naše škole jednostavnim su zagrljajem prijatelja u razredu i školi, učitelja/ice i ostalih djelatnika škole obilježili Međunarodni dan zagrljaja, koji se svake godine obilježava 21. siječnja.
Ideja nacionalnog dana zagrljaja pripada svećeniku Kevinu Zaborneyu koji je uveo ovaj praznik 21. siječnja 1986. u gradiću Clio, Michigan, SAD jer je osjetio kako je ljudima neugodno pokazati svoje osjećaje u javnosti i nadao se da će nacionalni dan zagrljaja to promijeniti. Datum 21. siječnja izabran je jer se nalazi na pola puta između Božića i Valentinova, kada se većina ljudi nalazi na emocionalnom minimumu, pada im samopouzdanje i depresivni su. Njegova osnovna zamisao bila je da svake godine na ovaj datum ljudi zagrle svoje najbliže ili nasumično neku osobu na ulici.

Djeca posebno vole ovaj praznik, jer se ne boje pokazati svoje osjećaje i zagrliti druge. U društvu koje djeluje hladno i bezbrižno, zagrljaj kao slučajan akt dobrote ima brojne prednosti. Pomaže u smanjenju stresa služeći kao oblik potpore, podrške i razumijevanja, pomaže jačanju imunološkog sustava, poboljšava zdravlje srca i proizvodi oksitocin – kemijsku tvar u mozgu koja je povezana sa srećom, a čije lučenje izaziva osjećaj zadovoljstva, nježnosti i privrženosti.
Kakav je osjećaj pružiti ruku, zagrliti neznanca i izmamiti mu osmijeh na lice?! Neprocjenjiv! Usudite se osjetiti ga!
Može zagrljaj?!?