Obilježen Svjetski dan pisanja rukom

Autor: Suzana Karloci Kvakan, 23. 1. 2020.

Dan pisanja rukom proglašen je 1977. godine u Americi. Mnogi su se tada pitali čemu to jer su se u to vrijeme gotovo svi  služili rukom prilikom pisanja.
No, danas je priča potpuno drugačija i ispada da su tada bili dalekovidni i uvidjeli da će tipkanje na tastaturi računala ili po zaslonu pametnog telefona zamijeniti pisanje rukom. U ovo suvremeno vrijeme, pisanje domaće zadaće i lektira jedini je način za vježbanje i razvijanje vlastitog rukopisa.
Nekada je pisanje pisama bio jedini način komuniciranja i svi smo poznavali rukopis svojih prijatelja. Poznajemo li ga danas? Kakav je uopće?
Učenici 4.a razreda sa školskom su knjižničarkom obilježili dan rukopisa i dokazali da oni prepoznaju rukopise svojih prijatelja iz razreda, a i pokazali da i sami imaju jako lijep rukopis te naučili što rukopis govori o nama.

Uzmite u ruke olovku i počnite pisati jer na taj način razvijate mozak. U prilog tome idu i istraživanja koja potvrđuju da pisanje rukom oslobađa od stresa, povećava koncentraciju, a dokazano je da se ljudi koji pišu rukom više smiju i bolje su raspoloženi .
Rukopis nam danas, u vrijeme računala kad svi manje-više koristimo isti „font“, dopušta da sačuvamo individualnost, omogućuje dodavanje vlastite osobnosti svakoj napisanoj riječi i naše riječi tada imaju i boju i zvuk.
Pronađite i vi izgubljeno umijeće rukopisa i sačuvajte svoju individualnost!